واژگان تخصصیورزش نوشتار

Sprain و Strain

Sprain :

پیچ خوردگی مفصل، کشش بیش از حد یا پارگی رباط ها یا لیگامنت ها است. رباط ها نوارهای بافتی هستند که دو استخوان را در یک مفصل به هم متصل می کنند. شایعترین محل پیچ خوردگی مفصل مچ پا است.

sprain یا پیچ خوردگی در مچ پا

Strain :

کشیدگی مفصل ، کشش بیش از حد یا پارگی عضلات یا تاندون ها است. تاندون ها تارهای رشته ای متراکم بافتی هستند که استخوان ها را به عضلات متصل می کنند. شایع ترین مکان برای کشیدگی عضله ، عضله همسترینگ و کمر است.

strain یا کشیدگی در تاندون

علائم پیچ خوردگی و کشیدگی بسیار شبیه است. به این دلیل که آسیب دیدگی ها بسیار شبیه به هم هستند. جای تعجب نیست که این دو شرایط به طور مکرر اشتباه گرفته می شوند.

علائم معمول Sprain یا پیچ خوردگی علائم معمول Strain یا کشیدگی
 • کبودی

• درد در اطراف مفصل آسیب دیده

• تورم

• انعطاف پذیری محدود

• سختی استفاده از دامنه حرکتی کامل مفصل

• گرفتگی عضله

• درد در اطراف مفصل آسیب دیده

• تورم

• انعطاف پذیری محدود

• سختی استفاده از دامنه حرکتی کامل مفصل

 

تفاوت اصلی این است که با پیچ خوردگی ممکن است در اطراف مفصل آسیب دیده کبودی ایجاد شود ، در حالی که با کشیدگی ، ممکن است در عضله آسیب دیده اسپاسم ایجاد شود.

کبودی و تورم در پیچ خوردگی یا sprain مچ پا

علل:

عضلات بدن ما همیشه در حال انقباض و کار سخت هستند ، بنابراین کشیدگی یا پیچ خوردگی گاه به گاه غیرمعمول نیست. موقعیت های خاص احتمال آسیب دیدن مفاصل را در ما ایجاد می کند. شامل:

فعالیت های ورزشی ، از جمله دویدن یا جاگینگ(دویدن نرم)

تصادفات ، مانند زمین خوردن یا لیز خوردن

بلند کردن اجسام سنگین

نشستن یا ایستادن در وضعیت نامناسب

حرکت تکراری طولانی مدت

عوامل خطر

هر کسی در هر لحظه می تواند دچار پیچ خوردگی یا کشیدگی شود ، اما برخی از عوامل خطر احتمال بروز کشش بیش از حد مفصل را افزایش می دهد. این عوامل خطر عبارتند از:

از فرم خارج بودن باعث می شود عضلات و مفاصل ضعیف باشند و قادر به پشتیبانی کامل از حرکات شما نباشند.

استفاده از تجهیزات نامناسب: تجهیزات فرسوده یا نامناسب خطر ابتلا به پیچ خوردگی یا کشیدگی را افزایش می دهد. مهم است که کفش ها و وسایل لازم، استاندارد و مناسب باشند.

گرم کردن و سرد کردن: گرم کردن و سرد کردن بعد از ورزش یا فعالیت ورزشی از آسیب دیدگی جلوگیری می کند. گرم کردن بدن به آرامی عضلات را کشیده و دامنه حرکتی شما را افزایش می دهد. یک کشش خنک کننده برای تقویت بهتر مفصل به تقویت عضلات کمک می کند.

خسته بودن: وقتی خسته هستید ، بدن خود را به درستی حرکت نمی دهید . خسته بودن به این معنی است که شما کمتر می توانید فرم صحیح حرکت را انجام دهید. حتما بین روزهای تمرین روز تعطیل برای ریکاوری قرار دهید تا عضلات شما استراحت کنند .

محیط : سطوح مرطوب ، لغزنده یا یخ زده برای راه رفتن خطرناک هستند. اینها عوامل خطری نیستند که می توانید کنترل کنید ، اما آگاهی از مکان و زمان وجود آنها به شما کمک می کند تا از آسیب دیدن جلوگیری کنید.

تشخیص

پزشکان اغلب با کنار گذاشتن علل دیگر علائم شما ، پیچ خوردگی یا کشیدگی را تشخیص می دهند. پس از یک معاینه مختصر بدنی ، پزشک ممکن است درخواست اشعه ایکس کند.

اگر عکسبرداری با اشعه ایکس قطعی نباشد ، پزشک ممکن است نوع دیگری از آزمایش تصویربرداری به نام MRI را تجویزکند. MRI می تواند نمای مفصل را به پزشک شما ارائه دهد. MRI ممکن است آسیبهای بسیار کوچک یا نازکی را نشان دهد که اشعه ایکس نمی تواند شناسایی کند.

اگر با MRI یا اشعه ایکس هیچ گونه شکستگی یا آسیب در استخوان مشخص نشود ، پزشک احتمالاً پیچ خوردگی یا کشیدگی را تشخیص می دهد.

درمان:

کشیدگی خفیف و پیچ خوردگی خفیف با روش مشابه درمان می شود. این روش به RICE معروف است. RICE مخفف:

Rest, Ice, Compression, Elevation

RICE

استراحت یا Rest:  مفصل آسیب دیده را حرکت ندهید ، یا سعی کنید تا زمانی که بهبود می یابد از آن استفاده نکنید. این به مفصل زمان می دهد تا بهبود یابد.

یخ یا Ice: یخ به کاهش تورم و التهاب کمک می کند. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید. در عوض ، یک حوله یا قطعه پارچه نازک را به دور کیسه یخ بپیچید. آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بگذارید و سپس یخ را به مدت ۲۰ دقیقه بردارید. ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول تا آنجا که می توانید تکرار کنید.

فشرده سازی یا Compression: به کاهش تورم کمک می کند. دور مفصل آسیب دیده را نوار باند کشی بپیچید. خیلی محکم نبندید، در غیر این صورت می توانید خونرسانی را کاهش دهید.

بالا نگه داشتن یا Elevation: سعی کنید مفصل آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. این به کاهش تورم کمک می کند. اگر زانو یا مچ پای شما آسیب دیده باشد ، ممکن است به این معنی باشد که باید تا دو روز بعد از آسیب دیدگی در رختخواب باشید. اگر نمی توانید آن را به اندازه قلب خود نگه دارید ، موازی زمین نیز مشکلی ندارد.

در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از آسیب دیدگی ، RICE ممکن است باعث راحتی شما شود و علائم و نشانه ها را کاهش دهد.

از همان ابتدا انجام حرکات اصلاحی برای موضع آسیب دیده رون بهبودی و درمان را سریع تر کرده و درد را کاهش می دهد.

برای کشیدگی یا پیچ خوردگی خفیف ، اکثر افراد می توانند طی دو تا سه روز به فعالیت های محدود برگردند. اگر آسیب متوسط باشد ، ممکن است به یک هفته زمان نیاز داشته باشید. حتی هنگامی که دوباره فعالیت می کنید ، برای محافظت از مفصل احتیاط بیشتری انجام دهید. ممکن است بخواهید مفصل را بچسبانید یا برای مدت کمی آن را با یک باند حمایت کنید تا زمانی که بافت زمان بهبودی پیدا کند.

کشیدگی و پیچ خوردگی شدید ممکن است برای بهبودی به زمان بسیار بیشتری نیاز داشته باشد. همچنین برای بازیابی قدرت و دامنه حرکت ممکن است به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

اگر هنوز دو هفته پس از تصادف با مفصل آسیب دیده مشکل دارید ، ممکن است لازم باشد که به دکتر خود مراجعه کنید. طولانی شدن درد یا مشکل در حرکت مفصل می تواند نشانه یک مشکل متفاوت باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا