برنامه تمرینیورزش در شرایط خاصورزش سرا

ورزش و سنگ کلیه

سنگ کلیه شامل رسوبات سختی از مواد معدنی و نمک هستند که در داخل کلیه تشکیل می شوند.

رژیم غذایی نادرست( پرچرب، نمک زیاد) ،  اضافه وزن بدن، برخی از شرایط پزشکی و برخی مکمل ها و داروها از جمله علل متعدد سنگ کلیه هستند. سنگ کلیه می تواند هر بخشی از دستگاه ادراری را تحت تاثیر قرار دهد – از کلیه ها گرفته تا مثانه. اغلب زمانی که ادرار غلیظ می‌شود، سنگ‌ها تشکیل می‌شوند و به مواد معدنی اجازه می‌دهند تا متبلور شوند و به هم بچسبند.

دفع سنگ کلیه می تواند بسیار دردناک باشد، اما اگر سنگ ها به موقع تشخیص داده شوند، معمولاً آسیب دائمی ایجاد نمی کنند. بسته به شرایط، ممکن است سنگ کلیه با مصرف داروهای مسکن و نوشیدن مقدار زیادی آب  دفع شود. در موارد دیگر – به عنوان مثال، اگر سنگ در دستگاه ادراری گیر کند، با عفونت ادراری همراه باشد یا عوارضی ایجاد کند – ممکن است به جراحی نیاز باشد.

سنگ کلیه

علائم

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در کلیه حرکت نکند یا به یکی از میزنای ها نرود علائمی ایجاد نمی کند. میزنای ها لوله هایی هستند که کلیه ها و مثانه را به هم متصل می کنند.

اگر سنگ کلیه در میزنای گیر کند، ممکن است جریان ادرار را مسدود کند و باعث تورم کلیه و اسپاسم میزنای شود که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم ایجاد شود:

درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها

دردی که به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران می رسد

دردی که به صورت موج می آید و شدت آن در نوسان است

درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

سایر علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای

ادرار کدر یا بدبو

نیاز مداوم به ادرار کردن، تکرر ادرارو ادرار کردن در مقادیر کم

تهوع و استفراغ

تب و لرز در صورت وجود عفونت

درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است همانطور که سنگ در دستگاه ادراری شما حرکت می کند تغییر کند (به عنوان مثال، به مکان دیگری منتقل شود یا شدت آن افزایش یابد)

آیا ورزش به سنگ کلیه کمک می کند؟

باید توجه داشته باشید که ورزش نقش مهمی در عملکرد صحیح بدن انسان دارد. ورزش منظم کمک می کند تا همه اندام های بدن به درستی کار کنند.

در مورد سنگ کلیه نیز ورزش می تواند بسیار موثر باشد. ورزش عملکرد کلیه ها را بهبود می بخشد و در نتیجه به تعدادی از بیماری های مرتبط با کلیه کمک می کند.

ورزش منظم و ملایم در وهله اول احتمال ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد. مطالعه ای که بر روی ۸۵۰۰۰ زن انجام شد، ارتباط مستقیمی بین ورزش منظم و کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه را نشان داد(۱). بر اساس نتایج این مطالعه، خطر ابتلا به سنگ کلیه در زنانی که به طور منظم ورزش می کردند ۳۱ درصد کاهش یافت.

به این ترتیب، ورزش خاصی برای این منظور توصیه نمی شود. فقط فعال ماندن کلید اصلی است. می توانید ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید، کمی آهسته بدوید یا کمی تمرینات کاردیو انجام دهید. احتمال سنگ کلیه به میزان ورزش بستگی دارد نه شدت آن.

ورزش و سنگ کلیه

ورزش برای سنگ کلیه چقدر موثر است؟

ورزش علاوه بر اینکه باعث سلامتی می شود تناسب اندام را نیز به همراه دارد. ورزش منظم چاقی، کلسترول و فشار خون را کنترل می کند. از آنجایی که اینها عوامل خطر سنگ کلیه هستند، به راحتی می توان ثابت کرد که ورزش می تواند تا حد قابل توجهی از سنگ کلیه جلوگیری کند.

علاوه بر این ورزش منظم به حفظ سطح نمک، کلسیم و مواد معدنی در بدن کمک می کند. ورزش منظم اگزالات ها، نمک و مواد معدنی اضافی را از بدن خارج کرده و در نتیجه از متبلور شدن آنها جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین جذب کلسیم اضافی را توسط استخوان‌ها افزایش می دهد. این امر مانع از ترکیب آن با اگزالات و تشکیل اگزالات کلسیم می شود که در بیشتر موارد ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ کلیه است.

علاوه بر این، ورزش متوسط ​​به طور منظم گردش خون را در کلیه ها افزایش می دهد که به نوبه خود فرآیند فیلتر کردن را بهبود می بخشد و به بهبود عملکرد کلیه کمک می کند. تمرینات ورزشی منظم با شدت کم به طور قابل توجهی به فیلتر کردن اوره به طور موثرتر کمک می کند و همین باعث بهبود سنگ کلیه می شود. از بین این تمرینات؛ تمرینات آبی و ایروبیک می تواند برای پیشگیری واقعا مفید باشد.

در صورتی که سنگ کلیه دارید، ورزش می تواند بسیار مؤثر باشد. تمرینات منظم به جلوگیری از بزرگ شدن بیشتر سنگ کمک می کند. ورزش های با شدت متوسط مانند دویدن و دوچرخه سواری شنا و… می توانند احتمال چسبیدن نمک ها و مواد معدنی به سنگ را کاهش دهند و در نتیجه اندازه سنگ را کنترل کنند.

ورزش منظم همچنین به فرآیند عبور سنگ های کوچک کلیه از طریق ادرار به طور طبیعی کمک می کند. در برخی موارد، سنگ ها به خودی خود از مجرای ادرار عبور نمی کنند و در یک مکان می مانند. این بدان معنی است که آنها را نمی توان بدون کمک خارجی از بدن خارج کرد. در چنین مواردی، ورزش‌ می‌تواند  حرکت سنگ‌ها را تسهیل کرده تا بتوانند از طریق ادرار از بدن خارج شوند.

تغییرات سبک زندگی که به خلاص شدن از شر سنگ کلیه کمک می کند:

همراه با ورزش، باید آب زیاد مصرف کنید. به یاد داشته باشید که کم آبی ناشی از تمرینات ورزشی می تواند علائم سنگ کلیه را تشدید کند. قبل، بعد و در طول تمرین آب کافی بنوشید. نوشیدنی‌های خاصی مانند آب زغال‌اخته و لیموناد را می‌توان مصرف کرد زیرا شما را هیدراته نگه می‌دارند و همچنین به شکستن سنگ‌ها کمک می‌کنند.

برخی تغییرات رژیم غذایی نیز می تواند به این روند کمک کند. برای نتایج بهتر، باید مصرف نمک، مواد معدنی و غذاهای غنی از اگزالات را کاهش دهید. علاوه بر این، سعی کنید از غذاهای کنسرو شده و فرآوری شده خودداری کنید زیرا می توانند فشار بیشتری بر کلیه ها وارد کنند.

۱٫

 activity, Energy Intake, Obesity, and the Risk of Incident Kidney Stones in Postmenopausa Women: A Report from the Women’s Health Initiative. doi: ۱۰٫۱۶۸۱/ASN.2013050548

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا