واژگان تخصصیورزش نوشتار

LPHC: Lumbo Pelvic Hip Complex

LPHC: Lumbo Pelvic Hip Complex ناحیه ای از بدن است که تاثیر عمده ای بر ساختارهای بالا و پایین بدن دارد. دارای بیش از ۳۰ عضله است که به قسمت کمری ستون فقرات و لگن متصل مل شوند و هم با اندامهای بالاتنه و پایین تنه در ارتباط است به طوریکه اختلال در هر عضله باعث اختلال در LPHC می شود.

LPHC: Lumbo Pelvic Hip Complex

استخوانها و اتصالات:

استخوانهای اصلی در این قسمت، ستون فقرات کمری، ران، لگن و خاجی است. ناحیه LPHC از مفاصل ایلیوفمورال، ساکروایلیاک و لومبوساکرال تشکیل شده است.

عضلات:

عضلات کلیدی در این ناحیه شامل، عضله دوقلو، عضله نعلی، نزدیک کننده ها، همسترینگ، بازکننده ها، عضلات شکم، عضله پشتی، نوار ایلیوتیبیا، نگهدارنده ستون فقرات و عضلات سرینی هستند.

کاهش کنترل عضلات شکم منجر به والگوس پایین تنه شده و آسیب های زانو را به همراه دارد.تمرین و تقویت عضلات تنه باعث افزایش میزان hip adduction  و چرخش داخلی در فعالیت های عملکردی شده و از ناهنجاریهای دینامیک و آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. اختلال عملکرد LPHC ممکن است اثرات منفی بر سایر نواحی داشته باشد. LPHC به ما اجازه می دهد در سه صفحه اصلی(ساجیتال، فرونتال و هوریزنتال) حرکت کنیم و برای ثبات و انتقال نیروهادر قسمت بالاتنه و پایین تنه حیاتی است.

LPHC همچنین بر مفاصل پایین تر خود مانند مفصل زانو وتا حدی مچ پا و بالای خود مثل ستون فقرات گردنی، عضلات شانه و سر استخوان بازو اثرگذار است. آسیب های رایج زانو که با LPHC در ارتباط است شامل: تاندونیت کشکک زانو، سندرم IT آسیب رباط ACL و سندرم کشکک رانی است. در مچ پا و پا سندرم Plantar Fascitis و تاندونیت آشیل به LPHC ارتباط دارد.

وضعیت پوسچر ایستا اولین چیزی است که LPHC را ارزیابی می کند. هر نوع الگوی غلط در حالت ایستان نشان دهنده وضعیت بد LPHC است. مثلا در سندرم Lowered cross که در نتیجه عدم تعادل عضلات ایجاد می شود، گروهی از عضلات شکمی و مجموعه ای از عضلات سرینی ضعیف شده و در مقابل عضله نگهدارنده ستون فقرات و ایلیوپسواس کوتاه می شوند ، در نتیجه لوردوز کمری و تیلت قدامی لگن ایجاد می شود.

یا در ارزیابی در حرکات پویا، در حرکت اسکوات اگر مچ پا در حین پایین آمدن محدود شده و قادر به حرکت نباشد، لگن حرکت جبرانی کرده و بیش از حد حرکت می کند. این یک روش برای ارزیابی حرکت مچ پا است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا