برنامه تمرینیورزش آموزهورزش در شرایط خاص

فواید پیلاتس برای افراد مسن

 

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که تمرینات پیلاتس در مراحل مختلف زندگی فواید زیادی دارد و باعث بهبود کیفیت زندگی می شود . ولی به طور خاص، زمانی که سالمندی سالم اولویت اصلی است، می توان تمرینات پیلاتس را برای این افراد در اولویت قرار داد. به دلیل اینکه این نوع ورزش شامل مجموعه ای از تمرینات مقاومتی و انعطاف پذیری، تعادل و استقامتی برای تقویت تعداد زیادی گروههای عضلانی است و فاقد حرکات جهش و پرش و حرکات شدید است پس ایمن تر از سایر ورزشها برای این گروه سنی بوده و بدلیل نوع تمرینات باعث کاهش استرس و افزایش توجه و تمرکز می شود.در ادامه به فواید تمرینات پیلاتس پرداخته می شود.

مزایای پیلاتس

۱-استحکام هسته مرکزی را افزایش می دهد

پیلاتس به دلیل تاکید بر هسته مرکزی بدن معروف است که تمام حرکات از آن سرچشمه می گیرد. هسته تمام عضلات اطراف تنه است که کل بدن را پشتیبانی و تثبیت می کند. پیلاتس قدرت و عملکرد هسته را بهبود می بخشد .قدرت مرکزی یک عامل کلیدی در کاهش درد کمر و لگن، کاهش اختلال عملکرد کف لگن است و ناحیه‌ای است که حرکت انفجاری از آن نشأت می‌گیرد، از این رو به آن «نیروگاه» می‌گویند.

۲-وضعیت بدن را بهبود می بخشد

بهبود وضعیت، تفاوت بین عضلات ضعیف و نامتعادل، سردرد، درد شانه یا کمر و نشستن یا ایستادن راحت است. پیلاتس روی تراز کامل بدن، دامنه حرکتی ایده آل در مفاصل و تعادل تمام عضلات مخالف تمرکز دارد. با تحریک و تقویت عضلات نادیده گرفته شده، وضعیت بدن را بهبود می بخشد. در این نوع تمرینات می توان عضلاتی که در ورزشهای دیگر نادیده گرفته می شوند را نیز تقویت کرد.

۳-کمردرد را کاهش می دهد

پیلاتس عضلات عمیق‌تر شکم و کف لگن را هدف قرار می‌دهد تا هم منقبض و هم رها شوند( نشانه واقعی قدرت). این عضلات مانند یک بریس برای بلند کردن و حمایت از اندام ها و محافظت و تثبیت کمر عمل می کنند.

۴-از صدمات جلوگیری می کند

پیلاتس عضلات بدن را متعادل می کند به طوری که نه شل و ضعیف  و نه سفت و سخت هستند. عضلات خیلی شل و ضعیف یا خیلی سفت می توانند بدن را مستعد آسیب دیدگی کنند. پیلاتس بر توسعه قدرت پویا تمرکز داردیعنی باعث حمایت بهتر عضلات در حین حرکت می شود. . تحقیقات نشان داده است که پیلاتس یک روش موثر برای کاهش خطر آسیب در ورزش است.

۵-انرژی را افزایش می دهد

با تمرکز بر تنفس، پیلاتس ظرفیت قلبی تنفسی را بهبود می بخشد که باعث افزایش اکسیژن رسانی به عضلات و بهبود گردش خون می شود. به دلیل شدت پایین تمرینات، به ندرت احساس خستگی در شما ایجاد می کند. در عوض، به شما انرژی می دهد.

۶-آگاهی بدن را افزایش می دهد

پیلاتس یک تمرین ذهن و بدن است که حس عمقی یا آگاهی بدن را تقویت می کند توجه به درون و توانایی تمرکز بر احساسات بدن، آگاهی شما را از راحتی یا درد، احساسات و محیط اطرافتان افزایش می دهد.

با تقویت حس عمقی، بدن بهتر می تواند به محرک پاسخ دهد، که می تواند از صدمات و سقوط جلوگیری کند. آگاهی بهتر از بدن حتی ممکن است به شما در جلوگیری از پرخوری کمک کند.

۷-استرس را کاهش می دهد

با تداوم و افزایش آگاهی بدن، تمرکز درونی و استفاده از تنفس پیلاتس تحریکات سیستم عصبی کاهش می یابد. این به نوبه خود می تواند شما را از حالت جنگ یا گریز خارج کند، کورتیزول را کاهش دهد و به مرور زمان استرس را کاهش دهد.

۸-درد قاعدگی را کاهش می دهد

دیسمنوره وضعیت دوره های قاعدگی دردناک است، تحقیقات نشان داده است که پیلاتس می تواند به کاهش درد قاعدگی کمک کند.

۹-انعطاف پذیری و تحرک را بهبود می بخشد

انعطاف پذیری میزان کشش غیرفعال در یک عضله است. تحرک دامنه حرکت در یک مفصل است. تحرک خوب به انعطاف پذیری و همچنین قدرت نیاز دارد. تحرک چیزی است که باید برای آن تلاش کنید، در حالی که انعطاف پذیری به خودی خود فانکشنال یا عملکردی نیست. برای بهینه سازی تحرک به تعادل، قدرت و انعطاف نیاز است. تمرین پیلاتس با انتقال نرم بین حرکات دقیق و آهسته و کنترل شده به حرکت ادامه می دهد و بیشتر تمرینات پیلاتس به جای کشش بعد از تمرینات تقویتی، ترکیبی از این دو هستند که قدرت، انعطاف پذیری و تحرک را بهبود می بخشد.

۱۰-تعادل را بهبود می بخشد

تعادل در هر سنی مهم است و برای تمام فعالیت های روزانه ضروری است. تعادل از جمله فاکتورهایی است که در سالمندی به شدت کاهش یافته و همراه با ضعف عضلانی احتمال افتادن و زمین خوردن را افزایش می دهد.  در حالیکه تمرینات پیلاتس تعادل و راه رفتن را نه تنها از طریق تقویت عضلات بدن بلکه به دلیل تمرکز بر روی هم ترازی و تمرینات کل بدن بهبود می بخشد.

۱۱-عملکرد شناختی را بهبود می بخشد

مطالعات نشان داده است که تمرینات پیلاتس باعث بهبود عملکرد شناخت می شود. این تمرینات باعث افزایش نورون زایی، افزایش جریان خون به مغز، افزایش انتقال‌دهنده‌های عصبی و افزایش طول عمر نورون‌های مسئول یادگیری و حافظه می شود.

۱۲-زندگی جنسی شما را بهبود می بخشد

همچنین، پیلاتس ابزاری موثر برای بهبود قدرت و عملکرد کف لگن است و کف لگن قوی با افزایش لذت جنسی ارتباط دارد.

۱۳٫عملکرد ورزشی را افزایش می دهد

پیلاتس با تقویت تعدادزیادی از گروههای عضلانی باعث افزایش قدرت شده و عملکرد ورزشی را بهبود می دهد. در تمرینات پیلاتس گروههای عضلانی که ممکن است در دیگر انواع ورزشها کمتر بکار گرفته شوند، تحریک می شوند(مانند عضلات کف پا)

۱۴-استخوان ها را تقویت می کند

شیوه زندگی فعلی بر بیشتر نشستن و کم تحرکی استوار است، که برای سلامتی و تراکم استخوان مضر است. افزایش تراکم استخوان از پوکی استخوان جلوگیری می کند و می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

مطالعات نشان داده است که پیلاتس در افزایش کیفیت زندگی، تسکین درد و افزایش تراکم استخوان موثر است. زیرا این تمرینات از نوع تمرینات مقاومتی بر پایه وزن بدن هستند و همین موضوع باعث افزایش تراکم چگالی مواد معدنی استخوان شده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.

۱۵-خلق و خوی شما را تقویت می کند

ورزش از هر نوع آن باعث افزایش اکسیر جادویی اندورفین می شود. اما مطالعاتی که به طور خاص فواید افزایش خلق و خوی پیلاتس را مورد بررسی قرار دادند، نشان دادند این نوع تمرینات باعث کاهش اضطراب، خستگی و علائم افسردگی و رها شدن الگوهای فکری منفی می شود. در سالمندی میزان هورمون استرس(کورتیزول) به صورت مزمن افزایش می یابد و باعث ایجاد اضطراب و افسردگی و کاهش عملکرد شناخت می شود. از مزیت های مهم پیلاتس کاهش اضطراب و افزایش عملکرد شناخت از طریق کاهش کورتیزول است.

۱۶-خواب را بهبود می بخشد

مطالعات نشان می دهد که پیلاتس می تواند منجر به خواب بهتر، به ویژه در افراد زیر ۴۰ سال شود

۱۷٫حس بازیگوشی را تقویت می کند

با انجام این تمرینات می‌توانید «مثل یک توپ غلت بزنید» ، مانند یک «میمون» آویزان شوید، یا فقط با امتحان کردن موقعیت‌های جدید بازی کنید. حس بازی می تواند سلامت جسمانی شما را از طرق مختلف افزایش دهد.

سخن پایانی:

در پایان ناگفته نماند، مفیدترین برنامه های ورزشی آنهایی هستند که از انجام آن لذت می برید – زیرا در این صورت به ورزش کردن ادامه خواهید داد.

منابع:

 

The Ameliorating Impact of Pilates Training on Anxiety and Body Mass
Index in Menopausal Symptoms.Arezu Farzaneh, PhD ; Maryam Koushkie Jahromi.
https://doi.org/10.30476/whb.2020.88198.108

The effect of Pilates training on hormonal and psychophysical function in older women.
Arezu FARZANE, Maryam KOUSHKIE JAHROMI . DOI: ۱۰٫۲۳۷۳۶/S0022-4707.21.12089-4

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا