PDFمطالب آموزشیورزش آموزه

سبک زندگی بی تحرک چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

 

انسانها برای ایستادن ساخته ساخته شده اند. قلب و سیستم قلبی عروقی به این شکل موثرترکار می کنند. هنگامی که راست هستید روده شما نیز کارآمدتر عمل می کند. معمولاً افرادی که در بیمارستان بستری هستندبا مشکلات گوارشی در روده مواجه می شوند. فعالیت جسمی باعث بهبود سطح کلی انرژی و استقامت شده و قدرت استخوان ها را افزایش می دهد.

خطرات نشستن طولانی مدت:

نشستن طولانی مدت باعث ضیف شدن عضلات بزرگ مثل عضلات ساق پا، همستریگ، چهارسر ران و عضلات هسته مرکزی که همگی مسوول ثبات و پایداری بدن هستند، می شود. ضعیف شدن این عضلات باعث زمین خوردن و اسیب عضلات به هنگام ورزش کردن می شود.

تحقیقات نشان داده اند که هر یک ساعت نشستن یا دراز کشیدن خطر ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. اما تحرک داشتن در آن ساعات کم تحرک یک راه آسان برای بهبود حساسیت به انسولین و کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک است و سندرم متابولیک مجموعه ای از شرایط است که می تواند منجر به بیماری قلبی ، دیابت ، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی شود. عادت به نشستن های طولانی مدت یک شیوه غلط زندگی است پس با شکستن این شیوه از مزایای زندگی پرتحرک لذت ببرید.

یافته ها نشان داد که یک تمرین متوسط ورزشی سه دقیقه ای در هر ۳۰ دقیقه بی تحرکی و نشستن منجر به بهبود کمی در قند خون و نوسانات قند خون می شود. مسلما وقفه های ورزشی بیشتر در دوره های نشستن مزایای بیشتری به همراه خواهد داشت.

در مدت سه هفته مطالعه ، تیم نسلوند ۱۶ بزرگسال چاق را که سبک زندگی کم تحرکی داشتند یا شغلی داشتند که تمام روز نشسته بودند، دنبال کرد. در طول ۱۰ ساعت در روز ، یک ردیاب تناسب اندام هر ۳۰ دقیقه یکبار سیگنال می داد و به هر شرکت کننده یادآوری می کرد که بلند شود و حرکت کند. در طول این دوره های فعالیت سه دقیقه ای ، شرکت کنندگان فعالیتی با شدت کم تا متوسط انجام دادند ، مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله. محققان افرادی را که فعال بودند با گروهی که استراحت نمی کردند مقایسه کردند.

محققان دریافتند افراد گروه فعال LDL پایین و سطح قند خون پایین تری در مقایسه با گروه غیرفعال دارند.با این حال ، وقفه های فعالیتی ، تحمل کلی گلوکز یا چربی در عضلات را بهبود نمی بخشد و ممکن است برای بهبود قابل توجه تحمل گلوکز کافی نباشد.

محققین  در مورد این مطالعه گفته اند: “نشستن سیگار کشیدن جدید است”.

همه باید سه بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه ورزش کنند ، بنابراین بهتراست که در محل کار مرتب بلند شوید و کمی راه بروید حرکات کششی انجام دهید از پله بالا پایین بروید. ساعت هوشمند یا تلفن همراه خود را تنظیم کنید که هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به شما هشدار دهد.

مضرات نشستن های طولانی مدت به قدری است که می تواند فواید ورزش کردن را نیز خنثی کند. تحقیقات جدید نشان داده اند که روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کردن احتمالا خطرمرگ زودرس را در افرادیکه روزانه کمتر از ۷ ساعت می نشینند به میزان ۸۰درصد کاهش می دهد. و این نتیجه گیری برای افرادیکه روزانه بیش از ۱۱ تا ۱۲ ساعت می نشینند صدق نمی کند.

فرمول جدیدی که به شما کمک می کند تا زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشید:

۳۰ دقیقه ورزش روزانه یا ۱۵۰ دقیقه ورزش هفتگی با شدت متوسط تا شدید است. البته این تجویز برای ورزشکاران صدق نمی کند زیرا آنها به زما نهای بیشتری برای ورزش کردن نیاز دارند. و لی یک نسخه کلی برای داشتن یک پروفایل سلامتی در هر سن وسال است.

ولی به طور کلی برای هر فرد یک آستانه ورزشی تعریف می شود که در این آستانه می تواند فاکتورهای سلامتی را بهبود بخشد و بالاتر از این استانه باعث بهبود آمادگی جسمانی واستقامت، توان و قدرت فرد می شود و کمتر از این آستانه هیچ مزایایی ندارد.

نکته مهم پایانی:

حتی اگر ورزش می کنید اما زمان زیادی را در حالت نشسته می گذرانید ، باز هم با مشکلات سلامتی مانند سندرم متابولیک مواجه هستید. جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که برای مبارزه با خطرات نشستن بیش از حد ، روزانه ۶۰ تا ۷۵ دقیقه به فعالیت با شدت متوسط نیاز دارید.

تمرینات ورزشی در محیط کار:

 

تمرینات تقویت عضلات گردن
تمرینات کششی مچ دست
کشش عضلات سینه
حرکت Push-Ups با میز
بالا آوردن پا
تقویت عضلات پشت ساق پا
The report was published online recently in the American Journal of Physiology—Endocrinology and Metabolism.
Research and statistics, 2017, Department of Health, Australian Govern

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا